Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Ziemi Lubuskiej można podziwiać złote lata zielonogórskiego żużla

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Wideo
od 16 lat
Ileż dobrej energii i miłych wspomnień związanych z lokalnym sportem! Za nami przemiłe potkanie z tuzami zielonogórskiego żużla w Muzeum Ziemi Lubuskiej, związane ze speedwayem oraz lokalną historią Zielonej Góry pt. „Historia zielonogórskiego żużla”. Moderatorem wieczoru był ceniony dziennikarz sportowy Marek Staniszewski. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zadać pytania, podzielić się swoimi wspomnieniami i czerpać wiedzę z pierwszej ręki.

Kopalnia wspomnień

Impulsem do zorganizowania tego spotkania była decyzja Macieja, wielokrotnego medalisty mistrzostw Polski, o przekazaniu swojej bogatej kolekcji w formie depozytu do Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wśród zgromadzonych przedmiotów znajdują się motocykl, kask czy kombinezon oraz duma wieloletnich zmagań – puchary i medale. To prawdziwa kopalnia wspomnień, która opowiada historię pasji, poświęcenia i determinacji w dążeniu do triumfu na torze żużlowym.

Żużel w Zielonej Górze to forma lokalnej religii, jedna z bardziej popularnych dyscyplin sportowych w Zielonej Górze od lat 60-tych ubiegłego stulecia. Jako muzeum, tworząc ekspozycję poświęconą historii naszego miasta i regionu, nie wyobrażaliśmy sobie, aby na wystawie nie znalazły się akcenty związane ze speedwayem.

- powiedział Leszek Kania - dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Początkowo pokazywałem te moje trofea głównie znajomym, ale namówiony przez jednego z kolegów, postanowiłem je przekazać potomnym, do zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej. Innych kolegów także do tego zachęcam. Kto wie, może dzięki temu powstanie coś w stylu muzeum zielonogórskiego żużla?

- powiedział Jaworek.

Wielki Andrzej Huszcza

Gośćmi – oprócz Macieja Jaworka ­– byli inni znani żużlowcy, m.in. Andrzej Huszcza, Darek Michalak, Sławek i Patryk Dudek czy Andrzej Jarząbek, Jan Krzystyniak, Grzegorz Walasek, Piotr i Paweł Protasiewicz.

Bardzo zachęcam obecnych kibiców aby bardziej koncentrowali się na kibicowaniu własnej drużynie, niż przekazywaniu złych emocji drużynie przeciwnej. O wiele lepsze byłby efekty niż zachowania czy przyśpiewki często kibiców niegodne.

- powiedział Krzystyniak.

Wiele radości sprawiał zgromadzonym Andrzej Huszcza, kiedy spytanym, co by robił gdyby nie związał się z żużlem.

Pewnie jeździłbym traktorem.

- krótko rozwiał wątpliwości.

Inni zawodnicy oraz jedna z osób na widowni zachęcały Piotra Protasiewicza do organizacji tego typu spotkań cyklicznie na [przykład w okresie winobrania. Co z tego wyniknie, zobaczymy.

Motocykl na chodzie

Po spotkaniu, goście zwiedzili wystawę, na której zaprezentowane zostały nowe elementy wzbogacające muzealny kącik poświęcony historii żużla – czyli cenne pamiątki Macieja Jaworka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Muzeum Ziemi Lubuskiej można podziwiać złote lata zielonogórskiego żużla - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na strzelcekrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto