Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie można się już wybrać do galerii sztuki i ogrodu przy muzeum

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
#Czekamy to hasło tegorocznego Dnia Teatru Publicznego. Teatr Osterwy w Gorzowie czeka na widzów i na razie "gra" w internecie
#Czekamy to hasło tegorocznego Dnia Teatru Publicznego. Teatr Osterwy w Gorzowie czeka na widzów i na razie "gra" w internecie Ewa Kunicka/Teatr Osterwy
Od wtorku 19 maja Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie otwiera swoje galerie. Można już też spacerować po ogrodzie Muzeum Lubuskiego. Inne instytucje kultury udzielają się online.

Dobra wiadomość dla tych, którzy lubią odwiedzać galerie Miejskiego Ośrodku Sztuki przy ul. Pomorskiej w Gorzowie. Od wtorku 19 maja MOS udostępnia swoje wystawy czasowe oraz galerię Władysława Hasiora.

MOS zaprasza do galerii

Oznacza to, że naprawdę, a nie wirtualnie, można znów oglądać sztukę współczesną. Na żywo, spacerując po głównej i mniejszych salach wystawowych Miejskiego Ośrodka Sztuki przy ul. Pomorskiej w Gorzowie.

Ekspozycje, które akurat prezentuje MOS, to:

  • Kręgi szaleństwa – malarstwo Krzysztofa Piętki
  • Primary swarm – filmy wideo Agnieszki Mastalerz i Michała Szaranowicza
  • Galeria Władysława Hasiora

Cały czas zamknięte zostają jednak popularne Kino 60 Krzeseł i DKF Megaron. MOS nie będzie nadal urządzał wernisaży, spotkań czy wykładów.

CZYTAJ TEŻ:
Gorzów Wlkp.: Bilet do kina za 10 zł! Teatr za darmo?! Kultura może być całkiem tania, tylko trzeba umieć łapać okazje

Zwiedzanie galerii natomiast musi się odbywać zgodnie z "koronawirusowym" regulaminem, który mówi o obowiązku dezynfekowania rąk, noszenia maseczek czy zachowania dwumetrowych odstępów.

W głównej sali wystawowej może być maksymalnie 5 osób. W drugiej - 2 osoby. Galerie zapraszają od wtorku do piątku 10.00 do 18.00, z przerwą od 15.00 do 15.30.

Muzeum Lubuskie zaprasza do ogrodu

Zwiedzających zaprasza też Muzeum Lubuskie im. Dekerta w Gorzowie. Na razie tylko (i "aż") do muzealnego ogrodu dendrologicznego przy ul. Warszawskiej 35.

Po wiekowym ogrodzie, słynącym z rzadkich okazów drzew, można spacerować codziennie od 10.00 do 18.00. Za darmo. O tym, kiedy będzie można zwiedzać willę Schroedera czy Spichlerz przy ul. Fabrycznej w Gorzowie, muzeum na razie nie informuje.

Udziela się za to w internecie. Na swoim Facebooku regularnie prezentuje zbiory (w ramach międzynarodowej akcji „Museum Week”), urządza konkursy z nagrodami, zaprasza na wirtualne spacery, pokazuje filmy, prowadzi cykliczny „Muzealny kącik edukacyjnych” dla dzieci, a nawet wirtualnie obchodziło Noc Muzeów. Szczegóły na Facebooku: Muzeum Lubuskie.

Teatr Osterwy i akcja #Czekamy

Od kiedy w połowie marca Teatr Osterwy zamknął się razem z innymi instytucjami kultury, w sieci pokazuje swoje spektakle właściwie w każdy weekend, za darmo (szczegóły na Facebooku teatru).

Widzowie reagują pozytywnie, a teatr – dzięki sieci – podtrzymuje kontakt z publicznością, bo przecież ciągle nie wiadomo, kiedy ta będzie mogła naprawdę zasiąść w teatralnych fotelach. Za to w sieci publika dzieli się opiniami, wspomina „prawdziwe” wyjścia do teatru, nie kryje wzruszenia.

- Dziękuję, co prawda to nie to samo, co być w teatrze, ale zawsze coś... - pisze pani Dorota

- Zaprosiłem na ten spektakl mojego brata, moją mamę i moją babcię. Babcia była pierwszy raz od kilkudziesięciu lat w teatrze. Bardzo jej się podobało – wspominał na Facebooku pan Arek, gdy teatr akurat pokazywał musical „Kochać”.

Ostatnio na drzwiach Teatru Osterwy pojawiło się wielkie serce z hasłem #Czekamy. - To hasło tegorocznego Dnia Teatru Publicznego. Serce to natomiast pomysł dyrektora Jana Tomaszewicza - mówi Ewa Kunicka.

Publiczność pewnie jeszcze długo nie pojawi się w Teatrze Osterwy (choć pisze, że tęskni), ale teatr stara się funkcjonować w takiej rzeczywistości, w jakiej się znalazł. Właśnie dostał grant z ministerstw kultury i - w ramach ogólnopolskiego programu "Kultura w sieci" - będzie realizował warsztaty "Mała Reduta Osterwy".

ZOBACZ WIDEO: Teatr Osterwy w remoncie

Jak tłumaczy Ewa Kunicka, ma to być cykl warsztatów familijnych (bo dzieciom w wieku: 3-14 lat mogą towarzyszyć dorośli), które będzie można oglądać w sieci. Od czerwca do września ma powstać 18 odcinków, po 30 minut każdy.

Liczba uczestników - nieograniczona. - Chcemy, żeby jak najwięcej osób mogło skorzystać z warsztatów - mówi Kunicka.

Filharmonia Gorzowska na Facebooku

Melomani pewnie jeszcze długo nie zasiądą w wygodnych fotelach Filharmonii Gorzowskiej. Ta jednak również podtrzymuje kontakt z publicznością w internecie.

W trakcie przymusowej przerwy przypomniała w sieci swoje, cieszące się ogromną popularnością, musicale, m.in. „Przygodę w Krainie Oz”, „Dogonić Pippi” czy „Pinokio”, na które normalnie ciężko dostać bilety.

CZYTAJ TEŻ:
Pierwszy Piknik Chopinowski nie w plenerze, ale i tak na leżakach. Kto był w niedzielę Filharmonii Gorzowskiej?

Na Facebooku muzycy filharmonii dzielą się też swoimi muzycznymi i nie tylko muzycznymi pasjami. Czasem można tu posłuchać dobrego koncertu albo powspominać, jak było, kiedy nie musieliśmy nosić maseczek i trzymać się z dala od siebie.

Kino 60 Krzeseł i DKF Megaron zapraszają na filmy

Nieczynne Kino 60 Krzeseł w Miejskim Ośrodku Sztuki uruchomiło w sieci „filmowe pogotowie” i poleca filmy czy spektakle dostępne w sieci legalnie.

Ma też cykl "Kino w kapciuszkach”, który proponuje tytuły dla dzieci wraz z warsztatami i zabawami, jakie można zorganizować w domu.

Dyskusyjny Klub Filmowy Megaron w każdy czwartek o 18.00 zaprasza na seans w sieci. Miejski Ośrodek Sztuki proponuje też warsztaty, cykl spotkań ze sztuką współczesną, a nawet internetowy kurs animacji (wszystko znajdziecie na Facebooku MOS-u).

Mała Akademia Jazzu w internecie

Internet okazał się też rozwiązaniem dla Małej Akademii Jazzu. To wieloletni (w tym roku już 35. edycja) cykl koncertów, a właściwie muzycznych lekcji dla dzieci i młodzieży.

Za sprawą Bogusława Dziekańskiego, szefa kultowego Jazz Clubu Pod Filarami, do szkół w Gorzowie i regionie (a nawet w Warszawie!) docierają najlepsi muzycy jazzowi. Tym razem spotykają się z młodymi w sieci.

Pomysł, jak zdradził Dziekański, wyszedł od Adama Bałdycha, pochodzącego z Gorzowa znakomitego skrzypka i kompozytora jazzowego, i też wychowanka małej akademii.

Adam Bałdych zresztą poprowadził „na żywo” zajęcia online dla szkół w Gorzowie i podgorzowskim Deszcznie. Do końca maja akademię w sieci będzie natomiast realizował Dominik Rosłon, wibrafonista, pianista, perkusista i kompozytor jazzowy. Szczegóły na Facebooku Małej Akademii Jazzu.

ZOBACZ WIDEO: Nowy teledysk Adama Bałdycha

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Gorzowie można się już wybrać do galerii sztuki i ogrodu przy muzeum - Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto