Szymon Woźniak sięgnął marzeń! Awansował do cyklu Grand Prix!

Cezary Konarski
Szymon Woźniak, żużlowiec Stali Gorzów, awansował do cyklu Grand Prix 2024.
Szymon Woźniak, żużlowiec Stali Gorzów, awansował do cyklu Grand Prix 2024. Facebook/Szymon Woźniak Racing
Szymon Woźniak, żużlowiec ebut.pl Stali Gorzów, awansował do przyszłorocznego cyklu Grand Prix. Polak zajął trzecie miejsce w rozegranym w szwedzkim Gislaved turnieju Grand Prix Challenge.

Zawodnik gorzowskiej Stali wielokrotnie powtarzał, że jego wielkim marzeniem jest jazda w cyklu Grand Prix. – Marzę o tym od dziecka, zrobię wszystko, żeby wreszcie awansować do Grand Prix – mówił Szymon Woźniak przed tegorocznym sezonem.

Na początku eliminacji nie było najlepiej

Polski żużlowiec eliminacji nie rozpoczął jednak obiecująco, bo w turnieju eliminacyjnym w Žarnovicy wystartował tylko dlatego, że Rafał Dobrucki, selekcjoner reprezentacji Biało-Czerwonych, przyznał mu tzw. dziką kartę na udział w kwalifikacjach. Stało się tak dlatego, że w majowym Finale Złotego Kasku w Opolu (był krajową eliminacją indywidualnych mistrzostw świata) zawodnik Stali zajął dopiero siódme miejsce. Gorzowianin jednak nie zawiódł trenera, w turnieju na Słowacji zajął drugie miejsce i pewnie awansował do Grand Prix Challenge.

Znakomity początek

Zawody w Gislaved Szymon Woźniak rozpoczął rewelacyjnie, w świetnym stylu wygrał dwa wyścigi. Tylko on i Brytyjczyk Robert Lambert byli niepokonani po dwóch seriach startów. W kolejnej dużo stracił reprezentant Wielkiej Brytanii, który spowodował upadek Piotra Pawlickiego i został wykluczony. Ale Szymon Woźniak też już nie był bezbłędny. W 12. wyścigu pokonał go Australijczyk Jason Doyle, a w 16. biegu lepsi od Polaka byli Luke Becker (USA) i Robert Lambert.

Kapitalna akcja w ostatnim wyścigu

Szymon Woźniak wciąż jednak pozostawał jednym z najlepszych zawodników turnieju. Wyniki trzech wyścigów ostatniej serii startów ułożyły się tak, że polski żużlowiec potrzebował dwóch punktów w 20. gonitwie, by zapewnić sobie awans do Grand Prix. Szymon Woźniak spisał się rewelacyjnie, kapitalną akcją na wyjściu z pierwszego łuku wyprzedził wszystkich rywali i pomknął po marzenia. Wygrał zdecydowanie i zajął trzecie miejsce w turnieju, ostatnie gwarantujące awans. Wygrał Jason Doyle, a drugi był Słowak Martin Vaculik.

Być może z Gislaved awansuje ktoś jeszcze

Przypomnijmy, że oprócz trójki najlepszych zawodników turnieju w Gislaved, w Grand Prix 2024 pojedzie sześciu najskuteczniejszych żużlowców tegorocznego cyklu, indywidualny mistrz Europy oraz pięciu jeźdźców, którym organizator przyzna stałe „dzikie karty”. Jeżeli Jasonowi Doyle’owi i Martinowi Vaculikowi udałoby się utrzymać w cyklu (obaj jeżdżą w tym sezonie w Grand Prix), to awans uzyskają kolejni zawodnicy w klasyfikacji szwedzkiego turnieju.