Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak kupić darmowe leki dla seniora albo dziecka? Ten szczegół na recepcie jest kluczowy poza oznaczeniem „S” i „DZ”. MZ wyjaśnia wątpliwości

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Pacjenci szturmują przychodnie, by otrzymać darmowe leki 65+ i 18-. Nie wykupują swoich recept, chcą uzyskać nowe – z oznaczeniem „S” i „DZ”, które zwalnia z konieczności płacenia. Nie ma się co dziwić, w tych grupach koszty leczenia są poważnym obciążeniem dla budżetu, a często ciężarem nie do udźwignięcia. Czy rzeczywiście konieczne są kolejki u lekarzy? Czy oznaczeń do e-recepty nie można po prostu dopisać? Ministerstwo Zdrowia rozwiewa wątpliwości.

Spis treści

Bezpłatne leki 65 plus i 18 minus – problemy pacjentów

Pacjenci uprawnieni do otrzymania darmowych leków w aptece, a także określonych wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, to grupa osób po ukończeniu 65. roku życia (wcześniej wiek wynosił 75 lat) i przed 18. r.ż.

Seniorka u lekarza
Darmowe leki to cała lista produktów z wykazu, jednak w celu ich otrzymania i pacjent, i recepta, muszą spełniać określone wymogi dmitryag/123RF

Jak przypomina rzecznik Ministerstwa Zdrowia Iwona Kania w komunikacie resortu, że bezpłatne są te leki, które dotychczas podlegały częściowej refundacji, przy czym „w wykazie jest większa niż dotychczas liczba leków dostępnych dla seniorów (3789 pozycji) oraz nowa lista leków dla dzieci i młodzieży (2825 pozycji)”.

MZ wyjaśnia, że recepta musi zawierać odpowiedni kod: kod „S” w przypadku recept wystawianych dla seniorów i kod „DZ” w przypadku recept wystawianych dla dzieci i młodzieży. Co ważne, kod „S” i „DZ” nie może być uzupełniony na etapie realizacji recepty. Trzeba także pamiętać, że receptę na bezpłatne wyroby farmaceutyczne i medyczne może wystawić jedynie lekarz w podmiotach, które są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wykaz bezpłatnych leków dla osób 65+ i 18- na dzień 1 września 2023 r. znajduje się w obwieszczeniu Ministra Zdrowia.

Jak otrzymać bezpłatny lek dla seniora 65 plus albo dziecka?

Ministerstwo przekazało, że recepty bez kodów „S” i „DZ” są realizowane na zasadach obowiązujących przed 30 sierpnia 2023 r. Wynika z tego, że w przypadku ich braku pacjent musi zdobyć całkiem nową receptę. Kolejki w przychodniach są więc uzasadnione.

Czytaj też: Ciężka choroba to nie wyrok! Od 15 sierpnia mniej ograniczeń w ratunkowym leczeniu

Jak informuje resort zdrowia, prawo do otrzymania leków bezpłatnych od 1 września 2023 r. przysługuje osobom, które otrzymały receptę nie wcześniej niż 30 sierpnia. Liczy się więc data wystawienia recepty – i może być ona sierpniowa. To właśnie szczegół, o którym powinni pamiętać pacjenci.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Należy też pamiętać, że lek z wykazu można otrzymać bezpłatnie, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Ważne jest m.in. to, aby:

  • lekarz zdiagnozował u pacjenta schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku,
  • wiek pacjenta został zweryfikowany np. poprzez numer PESEL,
  • lekarz wpisał „DZ” w przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia albo „S” w przypadku pacjentów powyżej 65. roku życia na recepcie w rubryce: „kod uprawnień dodatkowych pacjenta”.

Nieodpłatną receptę wystawia lekarz lub pielęgniarka uprawnieni do wypisana bezpłatnych leków. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ mrr/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzelcekrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto