Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drezdeneckie kamienice są szczególne. Dlaczego? Dowiecie się od Jerzego Kaczmarczyka

Redakcja
Jerzy Kaczmarczyk na swoim koncie na Facebooku przedstawia drezdeneckie kamieniczki i ich historię
Jerzy Kaczmarczyk na swoim koncie na Facebooku przedstawia drezdeneckie kamieniczki i ich historię Jerzy kaczmarczyk
Jerzy Kaczmarczyk na swoim facebookowym profilu od kilku tygodni prezentuje drezdeneckie kamienice. Nie tylko je fotografuje, ale też dość dokładnie opisuje. I tak dowiadujemy się, że dzisiejsza siedziba Urzędu Miejskiego powstała z połączenia trzech kamienic zbudowanych w XIX wieku.

Budynek ma secesyjny wystrój, a płaskorzeźba w narożniku (kobieta z dzieckiem), to symbol niemieckiego państwa troszczącego się o obywateli. A fabrykancka willa przy ulicy Marszałkowskiej 18 jest pozostałością po dawnym browarnianym biznesie w Drezdenku (dziś mieści się tu Ośrodek Pomocy Społecznej).

Pan Jerzy mówi, że pomysł na prezentacje i promowanie Drezdenka przyszedł mu do głowy dopiero teraz, kiedy z powodu koronawirusa jesteśmy zmuszeni do siedzenie w domach. - Chciałem czymś ludzi zająć. Małomiasteczkową architekturą interesuje się od dawna – tłumaczy pan Jerzy. Dodaje, że gdy się mieszka w Drezdenku, prastarym grodzie, to grzechem byłoby nie wiedzieć czegoś o kamieniczkach, domach i ulicach, które widzi się od zawsze.

Pamięta Franciszka Grasiai

J. Kaczmarczyk wspomina lata 70. ubiegłego wieku. - Pamiętam pana Franciszka Grasia, założyciela drezdeneckiego muzeum, jak oprowadzał wycieczki i grupy kolonijne po Drezdenku. Ja podbiegałem do nich i udawałem jednego z nich. Słuchałem co pan Franciszek mówi o mieście, o konkretnych obiektach, zabudowie, stylach i całej historii Drezdenka. Może to się wtedy zaczęło? – zastanawia się 51-latek.

Wpisy o drezdeneckich kamienicach

Pan Jerzy zaznacza, że jego rodzinne miasto z całą pewnością jest godne polecenia i odwiedzenia. - Jego układ urbanistyczny i to, że mamy dwa rynki. Oraz zabudowa: budynki mieszkalne typowe dla architektury małomiasteczkowej XVIII i XIX wieku – wylicza atuty Drezdenka pan Jerzy. Na jego profilu znajdziemy już osiem wpisów poświęconych tylko drezdeneckim kamienicom. Przygotowane są kolejne. – Informacje o budynkach zdobywam nie tylko z internetu, ale podpytuję też lokalnych historyków, starszych mieszkańców czy kolegów, którzy studiowali architekturę. Sporo czytam o stylach – mężczyzna tłumaczy, skąd bierze informacje do swojego miniprzewodnika.

CO SŁYCHAĆ W REGIONIE

Ale J. Kaczmarczyk, ma też drugą pasję. Jest miłośnikiem turystyki rowerowej. Podczas takich wędrówek również fotografuje i wnikliwie studiuje informacje o miejscach, które odwiedza. Jest prezesem Stowarzyszenia Cyklistów Jednoślad Drezdenko.

Zawodowo pracuje w odlewni żeliwa w Drezdenku zajmuje się bezpośrednio formowaniem odlewów. Prywatnie pan Jerzy jest mężem Beaty i tatą Karoliny i Marcina.

Zobacz wideo: Jak Drezdenko zostało Mistrzem Gospodarności

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drezdeneckie kamienice są szczególne. Dlaczego? Dowiecie się od Jerzego Kaczmarczyka - Gazeta Lubuska

Wróć na strzelcekrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto