Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto tak opakował Muzeum Dom Szewca w Pszczewie? Wszystkiemu winne drewnojady

Karolina Korenda-Gojdź
Karolina Korenda-Gojdź
Muzeum Dom Szewca w Pszczewie to jedno z trzech muzeów w powiecie międzyrzeckim, obok Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Mieści się w XVII-wiecznym drewnianym budynku przy rynku. Jak każda drewniana konstrukcja boryka się z problemem szkodników, które drążą w starych belkach korytarze. Śladem po ich działalności jest wysypująca się drzewna mączka. Aby temu zaradzić w budynku przeprowadzano fumigację, czyli gazowanie szkodników drewna.

Tu znajdziesz Muzeum Dom Szewca:

Sposób na korniki – fumigacja

Ostatnie kilkanaście miesięcy to bardzo dobry czas dla pszczewskiego muzeum. Budynek został wyremontowany, powstała w nim nowa wystawa odwołująca się do tematu wielokulturowości naszego regionu. Pozostał jeszcze problem korników. Co rano pracowników Muzeum Domu Szewca witały ślady po ich działalności – wysypująca się z elementów konstrukcyjnych, stolarki i drewnianych sprzętów drewniana mączka.
Najskuteczniejszym sposobem na szkodniki drewna jest fumigacja. To skomplikowana procedura. Jeśli celem jest pozbycie się korników w całym budynku stosuje się namiotowanie, czyli zabezpieczenie domu specjalną folią. Wygląda wtedy jak zafoliowany, tak jak teraz Dom Szewca. Następnie wprowadza się zabójczy dla szkodników gaz. Na tym etapie nikt nie może przebywać w budynku. Na koniec specjaliści odwietrzają obiekt, badają stężenie gazu odpowiednimi miernikami i demontują zabezpieczenia budynku. W pszczewskim muzeum fumigację rozpoczęto 3 lipca, a zakończyć się ma 14 lipca.

Dom Szewca – atrakcja turystyczna regionu

Dom Szewca w Pszczewie mieści się w starym domu przy rynku. Powstał prawdopodobnie po wielkim pożarze miasta w 1631 r., kiedy to przez Pszczew przeszły wojska szwedzkie siejąc spustoszenie. Wyróżnia go usytuowanie względem linii zabudowy. Jako jeden zwrócony jest szczytem do rynku. Kalenice pozostałych domów przebiegają równolegle do linii zabudowy. Został wzniesiony w konstrukcji szachulcowej. Ostatnim właścicielem domu był mistrz szewski Feliks Paździorem, stąd nazwa muzeum i ekspozycja dotycząca dawnego warsztatu szewskiego. W sali głównej obejrzeć można wystawę „Pszczew – małe miasteczko, wiele kultur”. Wielką atrakcją, jest unikalna na skalę Polski czarna kuchnia, czyli pomieszczenie, które samo w sobie jest przewodem kominowym, z pokrytymi sadzą ścianami. W budynku znajduje się także sklep z pamiątkami i punkt informacji turystycznej.

Polecamy również państwa uwadze:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto