Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał Pucharu Polski w Warszawie. Stolice zaleją kibice z Krakowa i Szczecina. Policja szykuje się na 2 maja

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Mecz Pogoń Szczecin - Wisła Kraków imprezą podwyższonego ryzyka? Warszawska policja komentuje
Mecz Pogoń Szczecin - Wisła Kraków imprezą podwyższonego ryzyka? Warszawska policja komentuje Policja Warszawa
2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się finał piłkarskiego Pucharu Polski. W decydującym spotkaniu turnieju zmierzą się ze sobą Pogoń Szczecin i Wisła Kraków. Mecz cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony kibiców obu klubów. W związku z tym, może uzyskać status imprezy masowej podwyższonego ryzyka. O bezpieczeństwo w trakcie wydarzenia, jak co roku zadba stołeczna policja. Wzmożonych działań funkcjonariuszy należy się spodziewać m.in. na dworcach czy stacjach metra.

Spis treści

Finał Pucharu Polski na PGE Narodowym. Przed nami mecz Pogoń Szczecin - Wisła Kraków

Od 2014 roku finał Fortuna Pucharu Polski odbywa się tradycyjnie 2 maja, na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. W związku z pandemią koronawirusa, kilka finałowych spotkań przeniesiono do Lublina. W 2022 roku impreza powróciła na stołeczną arenę, a Raków Częstochowa obronił wówczas tytuł mistrza, pokonując poznańskiego Lecha. Rok później, "Medaliki" musiały uznać wyższość Legii Warszawa, która zwyciężyła po emocjonującej rywalizacji w rzutach karnych.

Wielkimi krokami zbliża się kolejne starcie dwóch najlepszych drużyn turnieju. W tegorocznym finale nie zobaczymy jednak żadnej ze wspomnianych drużyn. O triumf powalczą bowiem Pogoń Szczecin oraz jeden z głównym pretendentów do awansu do Ekstraklasy - Wisła Kraków. Spotkanie jak zwykle rozpocznie się o godzinie 16:00.

Do Warszawy przyjadą tysiące kibiców. Policja zadba o bezpieczeństwo

W czwartek 2 maja, na warszawskich dworcach kolejowych należy spodziewać się dużej liczby kibiców, którzy przybędą do stolicy z różnych stron kraju. Przeważającą część z nich stanowić będą mieszkańcy Szczecina i Krakowa. Ci pierwsi, wysiadać będą głównie na Dworcu Centralnym, z kolei drudzy - na Centralny, Wschodnim i Gdańskim. W związku z przyjazdem kibiców, na terenie wspomnianych obiektów należy się spodziewać wzmożonej ochrony służb prewencyjnych.

Dużej liczby kibiców i policji należy spodziewać się na dworcach w okolicach przyjazdów pociągów relacji Kraków - Warszawa oraz Szczecin - Warszawa, a także odjazdów ze stolicy, po zakończonym widowisku. Odbędą się one w następujących godzinach:

  • Dworzec Gdański - 9:19, 11:45, 11:51, 13:43, 23:10
  • Dworzec Centralny - 8:18, 8:49, 10:28, 12:21, 14:05, 14:29, 19:46, 20:29, 20:41, 22:05, 22:24
  • Dworzec Wschodni - 10:37, 12:31, 14:16, 14:42, 19:35, 20:19, 20:29, 21:54, 22:00

Jak dotąd nie podano oficjalnej informacji na temat tego, czy mecz uzyska status imprezy masowej podwyższonego ryzyka. Wzorem lat ubiegłych, należy się jednak tego spodziewać. O bezpieczeństwo zarówno kibiców, jak i mieszkańców Warszawy, zadba w tym dniu stołeczna policja. Zapytaliśmy mundurowych o przygotowania do tego wydarzenia.

Na ten moment nie udzielamy żadnych informacji. Jesteśmy bowiem przed przedmeczową odprawą. Kiedy taka się odbędzie, będziemy mogli powiedzieć więcej. Prosimy o kontakt pod koniec tygodnia - przekazała w rozmowie z naszym portalem podkom. Małgorzata Wersocka z KSP w Warszawie.

Możliwe utrudnienia komunikacyjne

W związku z nadchodzącym meczem, należy spodziewać się utrudnień komunikacyjnych w rejonie stadionu. Choć stołeczny Ratusz nie wydał jeszcze oficjalnego komunikatu w tej sprawie, należy spodziewać się, że sytuacja będzie wyglądać podobnie jak przed rokiem, kiedy u Puchar Polski walczyły Legia Warszawa i Raków Częstochowa. Wówczas:

  • W godzinach 11:45-13:30 oraz po jego zakończeniu, między 18:50 a 20:20, przystanek Warszawa Stadion był całkowicie niedostępny dla podróżnych. W tym czasie nie zatrzymywały się tam pociągi SKM i Kolei Mazowieckich w obu kierunkach.
  • W godzinach 14:00-16:00 z ruchu indywidualnego wyłączony był obszar Saskiej Kępy, za wyjątkiem samochodów i osób posiadających identyfikator SK, taksówek, jednośladów oraz autobusów miejskich.

Setki interwencji przed rokiem. Policjanci zaatakowani siekierą

Przypomnijmy, że 2 maja 2023 roku, stołeczna policja odnotowała setki interwencji w związku z Pucharem Polski. Wylegitymowano wówczas około 700 osób, z których zatrzymano 15.

Tradycyjnie nie brakowało takich osób, które były do osadzenia, chociażby w zakładzie karnym. Były również osoby, które posiadały przy sobie narkotyki, ale także osoby popełniające wykroczenia związane z chociażby z obnażaniem się - podsumował ubiegłoroczne działania ówczesny rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak.

Do interwencji policjantów doszło między innymi na Moście Poniatowskiego, gdzie funkcjonariusze zostali zaatakowani siekierą przez jednego z kierowców. Okazało się, że mężczyzna nie był kibicem i nie jechał na mecz.

Mundurowi prowadzili kontrole zarówno na drogach dojazdowych do stadionu, jak również na mostach i stacjach metra. Podczas zbliżającego się dnia meczowego, należy spodziewać się podobnych działań funkcjonariuszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto