Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wings for Life 2016. Poznajcie debiutantów biegu

Redakcja
materiały prasowe Red Bull
Choć znani są z zupełnie innych scen – nie tylko sportowych – to jednak coś ich łączy. W tym roku po raz pierwszy 8 maja staną na starcie charytatywnego biegu Wings for Life w Poznaniu. O to, jak do tego podchodzą, zapytaliśmy brązową medalistkę mistrzostw Europy w biegu na 800 metrów Asię Jóźwik, aktora Kubę Wesołowskiego i kierowcę rajdowego Michała Kościuszkę.

- Debiut w Wings for Life World Run jest dla mnie ważny przede wszystkim dlatego, że jest to bieg w stu procentach charytatywny i wszystkie zebrane środki przeznacza się na szczytny cel – mówi Asia, która od lat rywalizuje na stadionach lekkoatletycznych. - To dla mnie nowe wyzwanie, ponieważ nigdy nie startowałam w biegu ulicznym, zdobędę nowe doświadczenie!”

Michał Kościuszko zapewnia, że nie ma przed biegiem tremy. - Wiem już, jak ten bieg wygląda, brałem w nim udział w innej roli – mówi rajdowiec, który dwukrotnie zasiadał za kierownicą Samochodu Pościgowego (jeśli auto wyprzedzi danego zawodnika, to ten kończy bieg). - Podszedłem do tematu dość poważnie - dodaje. - Zacząłem się przygotowywać od strony biegowej i chociaż sam nigdy wcześniej za bieganiem nie przepadałem, traktuję to jako wyzwanie. Nigdy nie brałem udziału w żadnych maratonach, półmaratonach, biegach przełajowych, czy jakichkolwiek zawodach biegowych, więc będzie to mój absolutny debiut.

Kuba Wesołowski natomiast ma na koncie niejeden maraton i starty na krótszych dystansach. - Jedną z największych przyjemności w biegach ulicznych jest to, że możesz biec środkiem największych miejskich arterii będąc kompletnie bezpiecznym, ale jeszcze nigdy nie brałem udziału w biegu, w którym będę czekał na to, aż ktoś mnie przejdzie. Jeszcze do końca nie wiem, jak to się odbywa. Mam nadzieję, że to nie będzie ostatni bieg w moim życiu i ten samochód przejedzie obok – żartuje.

Ale tych, którzy mają podobne obawy, uspokajamy! Samochód pościgowy wyprzedza zawodnika, a kiedy koło niego przejeżdża, aparatura pomiarowa odczytuje dane z chipa, znajdującego się w numerze startowym. Na tej podstawie ustala się dystans i miejsce uczestnika.

Meta goni zawodnika

Nietypowa formuła biegu to coś, z czym każdy z naszych debiutantów zmierzy się po raz pierwszy. - Nigdy nie startowałam w biegu, gdzie meta goni zawodnika - ciekawa sprawa, która dodatkowo mnie zachęca – tłumaczy Asia. - W związku z tym, że nie będę mogła dać z siebie wszystkiego (co jest związane z innym dystansem, który trenuję i okresem ścisłych przygotowań do sezonu), zapewne ucieszę się jak mnie dogoni. Obiecuję jednak, że za jakiś czas pokażę na co mnie stać i będę ścigać się z metą do końca moich sił!

Bardzo poważnie do biegu przygotowuje się Michał. - Zacząłem się przygotowywać zaraz po konferencji prasowej, gdzie ogłosiliśmy, że tym razem Adam Małysz będzie prowadził samochód, a ja będę uciekał. Przygotowuję się z trenerem, z którym robię to na co dzień. Zawsze trenowałem w innym kierunku, wykonując ćwiczenia ogólnorozwojowe a nie biegowe, a teraz położyliśmy większy ciężar na bieganie.

Wesołowski: "Biegam, bo lubię"

Kuba w przeciwieństwie do Michała nie przejmuje się zbytnio przygotowaniami. - Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się dopasowywać treningów pod konkretne imprezy – mówi. - Biegam od bardzo, bardzo dawna i po prostu bardzo to lubię. To nie jest coś, co sobie narzucam i potem chcąc, nie chcąc realizuję, tylko to ma być frajda. Po tych 13 latach mogę powiedzieć, że mam ogromną radość z biegania - właśnie dlatego. Jak jest bieg, to chętnie biorę w nim udział. Jeśli zajmę dobre miejsce, to rewelacja. Jeżeli będę bardzo słaby, to w mojej psychice naprawdę nic się nie zmieni.

A na jaki wynik liczy? - Nie bawię się w takie rzeczy jak kalkulator tempa. To wymagałoby jakiejś skrupulatności, planu na bieg, czego ja nigdy nie stosuję. Po prostu biegnę do odcięcia i tyle! – tłumaczy aktor.

Michał choć nie stawia sobie konkretnego celu, jest ciekaw rezultatu: - Chciałbym po prostu wziąć w tym udział i zobaczyć, gdzie jest moje miejsce.

Weź udział w Wings for Life World Run w Poznaniu i wspieraj badania nad leczeniem przerwanego rdzenia kręgowego –zapisy na stronie organizatora.
Wings for Life World Run wystartuje na całym świecie o 13:00 czasu polskiego (11:00 UTC). Transmisja z tego wydarzenia będzie dostępna na stronie biegu w specjalnej, interaktywnej relacji umożliwiającej między innymi śledzenie rezultatów wybranych zawodników, czy oglądanie najświeższych zdjęć.

Tak było podczas Wings for Life 2015

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto