Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gorzowie trwa śmieciowa rewolucja. Nie wiesz, jak segregować odpady? Spokojnie. Mamy odpowiedzi na wszystkie pytania

Tomasz Rusek
Takie zdjęcie z komentarzem zamieścił na facebooku Mirosław Marcinkiewicz
Takie zdjęcie z komentarzem zamieścił na facebooku Mirosław Marcinkiewicz Mirosław Marcinkiewicz
Od tygodnia trwa rewolucja śmieciowa. W kilku miejscach jest źle, w wielu całkiem dobrze Zgodnie z obietnicą szukamy odpowiedzi na Wasze pytania. Dziś jest ich kolejna porcja

Od 7 stycznia cały Gorzów segreguje śmieci na nowych zasadach. Nowości jest sporo (uwaga: szczegółową rozpiskę dotyczącą segregowania jak zawsze znajdziecie pod tym tekstem na stronie www.gazetalubuska.pl). Dlatego zgodnie z obietnicą zbieramy Wasze pytania w sprawie odpadów i zdobywamy odpowiedzi. Do tej pory upominaliśmy się w Waszym imieniu o pojemniki - dzwony na szkło, dociekaliśmy czy osoba śmiecąca mniej może płacić mniej oraz sprawdzaliśmy czy i jak idzie wymiana koszy na osiedlach. Dziś kolejna porcja wyjaśnień.

Komu zgłaszać, gdy w altanie lub altany śmieciowej jest bałagan?
Sam bałagan w altanie należy zgłosić zarządowi nieruchomości, który jest odpowiedzialny za utrzymanie altan w czystości. Sytuacje nagromadzenia odpadów i/lub braku wywozu administrator powinien natychmiast zgłosić do biura MG-6. Z takim bałaganem miał do czynienia m.in. radny wojewódzki Mirosław Marcinkiewicz, który na swoim facebookowym profilu zaprezentował zdjęcie góry śmieci w altanie śmietnikowej.

Gdzie baterie, leki itp. ma wyrzucić starsza osoba, która nie może z nimi jechać do punktu zdawania odpadów przy ul. Małyszyńskiej?
Baterie można oddawać w sklepach, które prowadzą takie zbiórki (jak np. Media Markt, Euro RTVAGD) oraz generalnie w większości sklepów obracających sprzętem gospodarstwa domowego. Leki bez problemu oddamy w aptece, w której stoi pojemnik na leki przeterminowane, czy częściowo zużyte. Takie punkty są w każdej gminie (czasami więcej, niż jeden) oraz jest ich kilkadziesiąt w aptekach w całym Gorzowie.

Gdzie należy dać znać, gdy widzimy, że śmieciarka zsypuje wszystkie kubły na jedną pakę?
Jeśli taka sytuacja ma miejsce to należy wykonać pilny telefon do związku MG6 95 728 71 02, najlepiej jednocześnie do zgłoszenia dołączyć zdjęcie, które można przesłać na [email protected]. Związek Gmin sprawdzi czy doszło do mieszania odpadów, co jest czynem zabronionym. Jednak dyr. MG6 Katarzyna Szczepańska już wcześniej tłumaczyła, że czasami różne kubły lądują w jednej śmieciarce, bo odpady są w nich powrzucane nie tak, jak należy. Wystarczy jeden worek niezgodny z podziałem, by trud segregowania całego bloku poszedł na marne.
To, niestety, częsta sytuacja. Wczoraj z ciekawości nasz reporter zajrzał do śmietników na Górczynie (trzy altany) i w centrum (cztery altany). W każdym znaleźliśmy przynajmniej jeden kubeł, w którym były błędnie posegregowane śmieci. Takie trafiają wtedy do śmieciarki jako zmieszane.

U sąsiada mieszka pięć osób, a chwalą się, że płacą za trzy. Jak MG6 to kontroluje/sprawdza?
Urzędnicy przyznają, że najtrudniej zweryfikować właśnie rzetelność mieszkańców. - Wszelkimi możliwymi sposobami uszczelniamy system. Np. współpracujemy z urzędami stanu cywilnego gmin członkowskich w zakresie informacji dotyczących urodzeń i zgonów. Prosimy o zgłaszanie nam takich informacji, a na pewno je zweryfikujemy - mówi K. Szczepańska.

Co mam zrobić z choinką? Widzę, że koło altany już ich sporo leży...
To akurat bardzo często zadawane pytanie. MG6 ma na nie gotową odpowiedź: „Żywa choinka jest bioodpadem. Służby komunalne odbiorą ją od nas w terminach przewidzianych na zbiórkę odpadów biodegradowalnych. Choinka powinna być odpowiednio przygotowana - oczyszczona z ozdób i innych materiałów z tworzyw sztucznych oraz pocięta. Choinki wyższe niż 120 cm oraz sztuczne można oddać bezpłatnie do punktu zbiórki przy ul. Małyszyńskiej 180.”

Ciągle nie mamy w altanie wszystkich pojemników! Dlaczego?
Najprostsza odpowiedź: bo ich wymiana po prostu jeszcze ciągle trwa. Najwięcej uwag mają mieszkańcy z tych osiedli, które do tej pory obsługiwała firma Laguna, a które przejął Eneris. Tam bywa tak, że stoją tylko kosze Laguny, albo część Laguny i Enerisu, albo... przez moment żadne.

Tak segregujemy:
1. Pojemniki/worki koloru niebieskiego są przeznaczone do wyrzucania papieru i tektury.
Lecą tutaj: gazety, katalogi, książki i zeszyty (ale bez foliowych okładek!), papier szkolny i biurowy, rolki papieru i gilzy, ścinki i worki papierowe. Opakowania kartonowe powinny być złożone, a papier duchy i niezatłuszczony.
Uwaga: nie wrzucamy tutaj tapet, worków po cemencie, papieru kalkowego czy termicznego (np. paragonów).

2. Pojemniki/worki koloru zielonego są przeznaczone do gromadzenia szkła kolorowego i bezbarwnego.
Wyrzucamy tutaj butelki szklane po napojach i żywności, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach. Zasada: szkło musi być opróżnione i bez zakrętek.
Uwaga: nie wyrzucamy tu luster, szyb samochodowych, szkła okularowego, naczyń żaroodpornych, porcelany, ceramiki, fajansu, żarówek, świetlówek, kineskopów czy szklanych opakowań po lekach albo środkach chemicznych.

3. Pojemniki/worki koloru żółtego są przeznaczone na odpady z tworzyw sztucznych, metali oraz tzw. opakowania wielomateriałowe ( popularne „tetrapaki” ).
Wyrzucimy więc tutaj siatki i torby z tworzyw sztucznych, plastikowe baniaki i butelki, opakowania po produktach spożywczych, plastikowe opakowania po chemii gospodarczej i kosmetykach, styropian i folie opakowaniowe, a także: puszki po konserwach, metalowe opakowania, puszki po napojach, opakowania z folii aluminiowej, kartony po mleku czy sokach (to właśnie te tetrapaki), opakowania po kawie, słodyczach, chipsach.
Uwaga: nie wyrzucamy tutaj butelek i opakowań po olejach czy smarach, zabawek wykonanych z wielu materiałów, butelek i pojemników z zawartością, baterii, puszek po farbach, opakowań po aerozolach.

4. Pojemniki/worki koloru brązowego zostają przeznaczone do gromadzenia odpadów biodegradowalnych i zielonych.
Wrzucamy tutaj skoszoną trawę, liście, gałązki krzewów, rośliny doniczkowe (bez ziemi i doniczek!), kwiaty ogrodowe, obierki, skórki, ogryzki, stare owoce, skorupki jaj, łupiny orzechów.
Uwaga: nie mogą tutaj trafiać popioły, płynne odpady kuchenne, resztki kuchenne, torebki z herbatą, woreczki po kaszy czy ryżu, ryby, kości, mięsa, wędliny, papier czy zwierzęce odchody!

5. Czarne pojemniki są na pozostałe odpady, powstające przy
prowadzeniu selektywnej zbiórki. Czyli to, czego nie da się wydzielić do pozostałych pojemników/worków.
Tutaj wrzucamy szkło stołowe, kryształy, fajans i porcelanę, tubki po pastach, pieluchy, podpaski i chusteczki higieniczne, znicze (nawet z resztkami wosku), niedopałki papierosów, zimny popiół (też ten z grilla), odchody zwierząt, resztki mięsa, kości wędlin, ryb, owoców morza, zużyte ręczniki papierowe i serwetki, torebki z herbatą, filtry do kawy, zabrudzony czy tłusty papier, a także zniszczone tekstylia, odzież czy buty.
Uwaga: nawet tutaj nie wolno jednak wyrzucać starych leków, baterii, akumulatorów, starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, świetlówek, żarówek, mebli, odpadów gabarytowych, budowlanych czy rozbiórkowych.

Co zrobić z odpadami, które nie załapały się do żadnego z koszy/worków, jak: sprzęt AGD, meble, kołdry, opony samochodowe, wykładziny, dywany, lustra, odpady budowlane, baterie, akumulatory, stare leki, zużyte oleje i smary, farby i lakiery czy świetlówki?
Można je za dostarczyć do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (w skrócie: PSZOK), gdzie zostaną od was za darmo odebrane. To nic nie kosztuje. Nie trzeba więc podrzucać opon czy gruzu do lasu czy w krzaki koło działek. Można je zapakować do auta i bezpłatnie oddać w PSZOK-u. Ten dla gorzowian mieści się przy ul. Małyszyńskiej 180.
Swoje Gminne Centra Segregacji mają też podgorzowskie samorządy. Tam też można za damo zawieźć kłopotliwe odpady wymienione powyżej. Mieszczą się:
w Jeninie (gm. Bogdaniec) przy ul. Leśnej 5, na parkingu przy sali wiejskiej
w Różankach (gm. Kłodawa) przy ul. Myśliwskiej, tuż obok
oczyszczalni ścieków
w Santoku przy ul. Gorzowskiej 37 - czyli na placu Gminnego Ośrod¬ka Kultury
w Lubiszynie przy ul. Myśliborskiej za ośrodkiem zdrowia
Maszewie (gm. Deszczno) za budynkiem Kotłowni Pomysłów

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto